AKTUALNOŚCI


    |     23.02.2018
    

Szczepienia. Przewodnik dla lekarzy.

Praktyczny przewodnik dla lekarzy został przygotowany przez zespół ekspertów portalu Szczepienia.info (prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny) w odpowiedzi na zainteresowanie praktykujących lekarzy, którzy w swoich gabinetach coraz częściej muszą sprostać coraz bardziej dociekliwym pytaniom rodziców.

    |     22.02.2018
    

W 2017 roku zanotowano 4 razy więcej zachorowań na odrę w Europie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2017 roku w Europie na odrę zachorowało 21 315 osób, zaś aż 35 zmarło. Jedną z przyczyn tej groźnej sytuacji jest szkodliwa działalność przeciwników szczepień rozpowszechniających nieprawdziwe informacje na temat szkodliwości szczepionki przeciwko odrze i jej związku z autyzmem.

    |     15.02.2018
    

Szkodliwe szczepionki? GIS odpowiada

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej licznymi nieścisłościami i niedomówienia dotyczącymi przerwania ciągu chłodniczego i bezpieczeństwa szczepionek, publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Informacje pochodzą ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego

 

    |     15.02.2018
    

Od kichnięcia do śmierci w kilka dni, czyli dlaczego grypa jest groźną chorobą, której nie można ignorować.

Szczyt zachorowań na grypę przed nami. Niestety, Polacy nadal bagatelizują tę chorobę uważając, że to tylko cięższe przeziębienie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podają jednak, że w Europie aż 40 tysięcy przedwczesnych śmierci może być związanych z grypą. Dlaczego jest to groźna choroba i jak się przed nią chronić-  portal  www.zaszczepsiewiedza.pl rozmawia z dr hab. n. med. Agnieszką Mastalerz- Migas, Kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej, na Wydziale Lekarskim Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

    |     13.02.2018
    

Gdzie można znaleźć dowody na brak związku przyczynowego pomiędzy autyzmem a szczepieniami?

Nie ma naukowych dowodów na to, że szczepionka MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) powoduje autyzm. Hipoteza o możliwym związku między szczepionką MMR a autyzmem została szczegółowo przeanalizowana przez niezależne grupy ekspertów na całym świecie. W ramach przeprowadzonych badań stwierdzono, że dostępne dane epidemiologiczne nie potwierdzają związku przyczynowego między szczepionką MMR a zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

    |     19.01.2018
    

„Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” – bajka, która pomaga zrozumieć, jak działają szczepienia i dlaczego nie warto się ich bać.

Niedźwiadek Szczepan na co dzień mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Kiedy dzieci przytulają pluszaka od razu poprawia im się humor, obawy znikają, a szczepienie okazuje się tylko nieszkodliwym ukłuciem. Niedźwiadek czuje się jednak samotny, dlatego postanawia uciec. Tak zaczyna się wielka przygoda Szczepana, dzięki której nie tylko pozna sympatyczną dziewczynkę Alicję, ale przede wszystkim dowie się, jak działają szczepienia i dlaczego są niezbędne do zachowania zdrowia od wczesnego dzieciństwa do późnej starości.

    |     19.01.2018
    

Czy w szczepionkach mogą być zanieczyszczenia?

Nie ma możliwości aby w szczepionkach znaleźć jakiekolwiek zanieczyszczenia. Przede wszystkim dlatego, że cały proces produkcji szczepionek przebiega w warunkach aseptycznych (jałowych). Dawki szczepionki podawane pacjentowi są przygotowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Wszystkie wykorzystywane materiały muszą być wolne od potencjalnych zanieczyszczeń czynnikami obcymi.

    |     17.01.2018
    

Co to jest tiomersal? Dlaczego jest w szczepionkach?

Tiomersal to organiczny związek rtęci, który ze względu na swoje właściwości  antyseptyczne i przeciwgrzybicze jest środkiem konserwującym dodawanym do niektórych szczepionek aby je chronić przed zanieczyszczeniami. W niektórych szczepionkach tiomersal może występować w śladowych ilościach jako pozostałość z procesu ich wytwarzania.

    |     16.01.2018
    

Włochy rozszerzają swój kalendarz szczepień o szczepienia dorosłych

Włochy wprowadziły jeden z najbardziej wszechstronnych programów szczepień w Europie. Narodowy Program Szczepień na lata 2017-2019 obejmuje szczepienia dla osób w każdym wieku, nie tylko dla najmłodszych. Eksperci włoscy są zgodni, że poprzednia wersja programu szczepień poświęcała zbyt mało uwagi osobom dorosłym.

    |     15.01.2018
    

Specjaliści: szczepień obowiązkowych nie można zaniechać

W ciągu ostatnich 5 lat do Zakładu Epidemiologii NIZP-PZH wpłynęło około dziesięciu zgłoszeń tzw. uogólnionego zakażenia prątkiem gruźlicy niemowląt, które było związane z obowiązkowym podaniem szczepionki. – To nie jest argument przemawiający za zaniechaniem szczepień obowiązkowych – stwierdzają specjaliści epidemiolodzy.

    |     11.12.2017
    

Dlaczego diabetycy powinni się szczepić?

Wirus grypy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ niesie za sobą bardzo groźne powikłania, które często wymagają długiego leczenia i sporych nakładów finansowych. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby leczące się z powodu cukrzycy. Aby ustrzec się przed grypą oraz jej skutkami, wystarczy poddać się szczepieniu – redukuje ono ryzyko hospitalizacji diabetyków aż o 70%.

    |     05.12.2017
    

Dlaczego w Polsce jest obowiązek szczepień?

Szczepienia ochronne w Polsce wykonywane są w oparciu o ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2008 nr. 234 poz. 1570), zgodnie z którą osoby przebywające na terytorium Polski są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym.