AKTUALNOŚCI


bezpieczeństwo, dzieci, Szczepienia, szczepienia ochronne     |     24.02.2017
    

Obowiązek szczepień- przeżytek czy nowoczesność ?

Hasło „Tylko w zacofanej Polsce szczepienia są obowiązkowe” coraz częściej można przeczytać na forach internetowych oraz w publikacjach prasowych. Jednak bardziej przypomina ono słynne zdanie z dowcipu o Radiu Erewań, że „Na Placu Czerwonym rozdają rowery” niż prawdziwy opis sytuacji obowiązku szczepień w Polsce i innych krajach szeroko rozumianego Zachodu.

Szczepienia, szczepionki, zaszczep się wiedzą     |     17.02.2017
    

Podsumowania, pochwały, podziękowania

Akcja „Zaszczep się wiedzą” ma już ponad półtora roku, więc nadszedł czas niewielkich podsumowań. Dziękujemy czytelnikom za zaufanie, którym nas obdarzają w sieci i w „realu” podczas spotkań, gdzie prezentujemy nasze działania. Ponad 20 000 fanów na Facebooku, 145 artykułów na www.zaszczepsiewiedza.pl, rozbudowana sekcja pytań oraz odpowiedzi zawierająca 64 ważne zagadnienia opisane w przystępnej formie „pigułki wiedzy” oraz ciągle rozbudowywane Fakty i Mity – to nasze osiągnięcia. Nie chwalmy się jednak sami, bo i inni mają o nas coś miłego do powiedzenia.

ciąża, dzieci, szczepienia ochronne     |     16.02.2017
    

Szczepienia to szansa na podniesienie odporności wcześniaka

o szczepieniach wcześniaków oraz noworodków rozmawiamy z doktor Alicją Mażarską -Pazio, pediatrą-neonatologiem z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie

Szczepienia, szczepionki, wirus     |     31.01.2017
    

Od wirusa do szczepionki

Nie raz już na stronie internetowej akcji „Zaszczep się wiedzą” pisaliśmy o szczepieniach przeciw grypie. Sezon zachorowań na grypę trwa, a Państwowy Zakład Higieny podaje, że od 16 do 22 stycznia zanotowano w Polsce ponad 222 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań. Jak powstaje szczepionka, która może pomóc nam uchronić się przed grypą, która powoduje wiele groźnych powikłań?

    |     23.01.2017
    

Myśleć i weryfikować źródła informacji

Rozmowa o etyce, wolności wyboru i szczepieniach z profesor Marią Boratyńską, prawnikiem, członkiem Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk

grypa, ksztusiec, ospa wietrzna, Szczepienia     |     11.01.2017
    

Internauci pytają część 4: Szczepienia dorosłych: grypa, krztusiec, ospa wietrzna

Kalendarz szczepień dla dorosłych jest niemal tak samo ważny, jak dla dzieci i, niestety, często zapominany przez lekarzy rodzinnych. Brakuje świadomości, że osoba dorosła też może zachorować na choroby, którym można zapobiec dzięki szczepieniom. Istnieje również grupa dorosłych, która nie chorowała chociażby na ospę wietrzną czy świnkę i nie była szczepiona. Rosnąca liczba osób starszych po 65 rż cierpiących na choroby przewlekłe to osobna grupa pacjentów, dla których szczepienia zapobiegające chociażby grypie czy krztuścowi, to prosty sposób na uniknięcie infekcji mogącej zaostrzyć przebieg choroby podstawowej. Poniżej omówiono podstawowe szczepienia zalecane dorosłym.