AKTUALNOŚCI


    |     11.12.2017
    

Dlaczego diabetycy powinni się szczepić?

Wirus grypy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ niesie za sobą bardzo groźne powikłania, które często wymagają długiego leczenia i sporych nakładów finansowych. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby leczące się z powodu cukrzycy. Aby ustrzec się przed grypą oraz jej skutkami, wystarczy poddać się szczepieniu – redukuje ono ryzyko hospitalizacji diabetyków aż o 70%.

    |     05.12.2017
    

Dlaczego w Polsce jest obowiązek szczepień?

Szczepienia ochronne w Polsce wykonywane są w oparciu o ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2008 nr. 234 poz. 1570), zgodnie z którą osoby przebywające na terytorium Polski są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

    |     02.12.2017
    

Indywidualny kalendarz szczepień

Indywidualny kalendarz szczepień jest programem szczepień ochronnych ustalanym przez lekarza dla pacjenta (dziecka), w sytuacji kiedy doszło do zaburzenia realizacji obowiązującego kalendarza szczepień podanego w Programie Szczepień Ochronnych.

    |     30.11.2017
    

Dlaczego nie boję się szczepionek?

To tytuł odcinka zamieszczonego na vlogu „Naukowy bełkot”, którego partnerem jest akcja „Zaszczep się wiedzą”. „Naukowy bełkot” to wyjątkowy vlog, którego autor, przed nagraniem, poświęca dużo czasu na sprawdzanie źródeł, weryfikowanie informacji oraz szukanie najnowszych doniesień naukowych na dany temat.  

    |     27.11.2017
    

Szach – mat, czyli co naukowcy odpowiadają na najczęściej pojawiające się argumenty przeciwników szczepień

Na forach internetowych i w mediach społecznościowych dyskusja między tymi, którzy dzieci szczepią oraz przeciwnikami tej procedury medycznej (zwanymi antyszczepionkowcami lub proepidemikami) trwa w najlepsze, a czasem bywa niezwykle zaciekła. „Zaszczep się wiedzą” zebrało najczęściej pojawiające się w dyskusjach argumenty przeciwników szczepień i zapytało ekspertów, jak odpowiadać na nie zgodnie z wiedzą potwierdzoną badaniami naukowymi. Na zagadnienia medyczne odpowiedział pediatra, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaś o spisku firm farmaceutycznych mówi semiotyk kultury, badacz zjawisk kultury popularnej, dr hab. Marcin Napiórkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

    |     20.11.2017
    

Uwaga ! Grypa !

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega!

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny: Wirusy z grupy A i B wywołujące grypę mogą powodować tak ciężkie zachorowania, że pacjent nie jest wstanie ruszyć się z łózka, temperatura może przekraczać nawet 40 stopni, występują silne bóle mięśniowo-stawowe. Często dochodzi do powikłań – zapalenia oskrzeli i płuc. Grypa powoduje długie absencje w pracy, wielotygodniowe osłabienie układu odpornościowego, a co się z tym wiąże, powtarzające się infekcje.

    |     17.11.2017
    

Groźny brak wiedzy

O grypie portal www.zaszczepsiewiedza.pl rozmawia z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz profesor Lidią Brydak Kierownikiem Zakładu Badania Wirusów Grypy, Kierownikiem Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego –PZH

    |     15.11.2017
    

Szczepienia- co powinien wiedzieć rodzic?

O tym, o co pytają rodzice, o co dzieci, a o co lekarz i jak odpowiadać oraz co otrzymane od lekarza odpowiedzi oznaczają portal www.zaszczepsiewiedza.pl rozmawia z doktor Alicją Sapałą-Smoczyńską, pediatrą z Centrum Medycznego Medicover w Warszawie. 

    |     12.11.2017
    

Czy osoba chora na cukrzycę powinna się szczepić?

Na pytania portalu www.zaszczepsiewiedza.pl odpowiada dr n. med. Arkadiusz Głowania, diabetolog.

 

    |     10.11.2017
    

12 listopada - Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Od ośmiu lat 12 listopada Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę opinii publicznej na problem stale bardzo wysokiej ilości zachorowań na zapalenie płuc na całym świecie. Choroba, której można zapobiegać poprzez szczepienia i leczyć antybiotykami, zbiera ogromne śmiertelne żniwo- co 20 sekund na zapalenie płuc umiera jedno dziecko, czyli ponad milion małych chłopców i dziewcząt każdego roku. W Polsce na zapalenie płuc chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla wielu z nich, szczególnie tych najmłodszych i najstarszych, zachorowanie oznacza długi pobyt w szpitalu.

grypa, Szczepienia     |     05.10.2017
    

Działanie szczepionki na grypę zależy od… humoru

Brytyjscy naukowcy opisali zaskakujący związek pomiędzy skutecznością sezonowego szczepienia przeciwko wirusom grypy, a nastrojem, w jakim był pacjent w momencie wykonania iniekcji.Szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie, jednak skuteczność obecnie dostępnych szczepionek nie jest 100-procentowa.

bezpieczeństwo, fakty i mity, Szczepienia     |     04.10.2017
    

Szczepienia seniorów- ważna, często pomijana, profilaktyka chorób zakaźnych

Pierwszego października obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zaś 20 października przypada Europejski Dzień Seniora. Dlatego właśnie teraz, wczesną jesienią, portal Zaszczep się wiedzą (www.zaszczepsiewiedza.pl) pyta doktora nauk medycznych Przemysława Rzodkiewicza z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie o to, jak profilaktyka w postaci szczepień może wspierać zdrowie naszych babć i dziadków.