|     11.12.2017     |    
    |    

Dlaczego diabetycy powinni się szczepić?

Wirus grypy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ niesie za sobą bardzo groźne powikłania, które często wymagają długiego leczenia i sporych nakładów finansowych. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby leczące się z powodu cukrzycy. Aby ustrzec się przed grypą oraz jej skutkami, wystarczy poddać się szczepieniu – redukuje ono ryzyko hospitalizacji diabetyków aż o 70%.

Najczęstszymi powikłaniami grypy są wtórne infekcje bakteryjne (np. zapalenie płuc, zapalenie zatok, oskrzeli) oraz pogorszenie przebiegu choroby podstawowej, w tym wypadku cukrzycy – dla osób chorujących przewlekle szczepienia są interwencją często chroniącą ich życie. Badania wykazały, że szczepienia przeciw grypie wśród diabetyków zredukowały o 56% liczbę zgonów ze wszystkich przyczyn. Zmniejszyły także liczbę hospitalizacji o ponad połowę z powodu cukrzycy, śpiączki cukrzycowej oraz kwasicy ketonowej.

Niestety wśród pacjentów ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że szczepienie nie jest dla nich bezpieczne, ponieważ może wywołać chorobę lub pogłębić niepożądane objawy zagrażające ich zdrowiu. Wyniki badań klinicznych jednoznacznie wskazują na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo szczepień w tej grupie pacjentów, co wyrażone jest w licznych rekomendacjach szczepień towarzystw naukowych i instytucji zdrowia publicznego.

„Dla osób, które chorują na cukrzycę, najlepszym rozwiązaniem byłoby uniknięcie zachorowania na grypę, a w szczególności uchronienie się przed jej powikłaniami, które mogą prowadzić np. do śpiączki cukrzycowej, a nawet zgonu. Okazuje się bowiem, że śmiertelność u diabetyków jest trzykrotnie większa niż u osób bez cukrzycy, a ryzyko hospitalizacji wzrasta aż sześciokrotnie. W takiej sytuacji najwłaściwszym krokiem jest poddanie się szczepieniu przeciw grypie, które niesie wiele korzyści dla diabetyków. Przede wszystkim chroni ich życie – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Grypa i jej powikłania bezpośrednio oddziałują na organizm osoby z cukrzycą, np. gorączka wywołana grypą może zwiększyć zapotrzebowanie na insulinę i rozregulować dotychczas prawidłowo kontrolowany poziom glukozy we krwi. Każdy przypadek grypy u diabetyka powinien być skonsultowany z lekarzem, który pomoże odpowiednio dobrać dawkę insuliny, jeśli pacjent ma z tym problem. Coroczne szczepienia przeciw grypie pacjentów z cukrzycą zalecane są przez wiele instytucji zdrowia publicznego oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Artykuł pochodzi z listopadowego wydania Biuletynu Informacyjnego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

 

 

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI