bezpieczeństwo, Szczepienia     |     24.09.2017     |    
    |    

Jak długo utrzymuje się ochrona poszczepienna po podaniu szczepionki przeciw krztuścowi?

Wyniki badań wskazują, że ochrona przed zachorowaniem na krztusiec po podaniu piątej dawki szczepionki DTaP stopniowo zanika w ciągu 5 lat po podaniu pełnego cyklu szczepień u dzieci. Jednocześnie uważa się, że czas ochrony po zaszczepieniu szczepionką całokomórkową DTwP wynosi 10-12 lat. Stąd też w celu poprawy efektywności szczepień przeciw krztuścowi niezbędne jest zwiększenie częstotliwości podawania dawek przypominających.

Zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (PSO) podanie szczepionki przeciw krztuścowi dotyczy jeszcze młodzieży w wieku 14 lat. Szczepionka przeciw krztuścowi jest również zalecana w wieku 19 lat (w miejsce szczepionki przeciw błonicy i tężcowi dT) oraz osobom dorosłym w postaci 1 dawki przypominającej co 10 lat. Dla tych grup wieku przeznaczona jest szczepionka typu dTaP (charakteryzująca się zmniejszoną w stosunku do szczepionek DTaP, zawartością antygenów).

W związku z tym, że obserwujemy zanikanie ochrony poszczepiennej u dzieci po podaniu cyklu szczepionek bezkomórkowych, ale również po podaniu szczepionek całokomórkowych powinniśmy pamiętać o podawaniu przypominających dawek szczepionek przeciw krztuścowi, tj. w 5-6 r.ż. , a następnie w 14 r.ż. lub 19 r.ż. dla młodzieży i co 10 lat osobom dorosłym. 

Eksperci podkreślają, że mimo dobrze realizowanego schematu szczepień przeciw krztuścowi wśród najmłodszych, obserwujemy coraz częstsze zachorowania na krztusiec w starszych grupach wiekowych. Ochrona poszczepienna wydaje się dłuższa wówczas, kiedy realizowana jest szczepionką całokomórkową (ok. 10-12 lat), ochrona po podaniu szczepionek bezkomórkowych jest krótsza i utrzymuje się ok. 5 lat. 

Więcej na ten temat można znaleźć na portalu Medycyny Praktycznej: http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=82168

Tekst pochodzi ze strony: http://szczepienia.pzh.gov.pl/blog/faq/jak-dlugo-utrzymuje-sie-ochrona-poszczepienna-po-podaniu-szczepionki-przeciw-krztuscowi/

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI