facebook, Szczepienia     |     18.11.2016     |    
    |    

Facebook, szczepienia i język

Nie tylko w Polsce, ale także na świecie, przeciwnicy szczepionek znajdują coraz większy rozgłos. Na naszym portalu staramy się przedstawiać wiarygodne, rzetelne i poparte wiedzą ekspercką, informacje na temat szczepień oraz profilaktyki chorób zakaźnych.

Czasem zastanawiamy się więc, dlaczego działania anty-szczepionkowców zyskują rosnącą grupę zwolenników, mimo braku dowodów naukowych na prawdziwość części głoszonych przez nich twierdzeń. Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęli naukowcy z University of New South Wales w Australii i La Sierra University w USA. Przenalizowali oni ponad 1 400 komentarzy pod słynnym wpisem Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, wspierającym ideę powszechnych szczepień.

         Wyniki okazały się zaskoczeniem. Do tej pory sądzono, że większy poziom lęku typowy jest dla wypowiedzi przeciwników szczepionek. Analiza pokazała coś całkiem innego: więcej obaw, w tym o zdrowie nie tylko rodziny, ale także społeczności, wyrażają zwolennicy szczepionek. Dodatkowo przeciwnicy w swoich twierdzeniach, lepiej i sprawniej formułowanych, częściej powołują się na terminologię z dziedziny nauk biologicznych. Jest to zastanawiające, zważywszy na fakt, iż większość tych „faktów” podlanych sosem naukowego języka to często nieprawdy lub pół-prawdy. Oznacza to, że jednak zwolennicy szczepień, za którymi dla odmiany stoi współczesna nauka, zbyt rzadko się na nią powołują i niezbyt często korzystają z wiedzy, którą ona oferuje. Stąd nasza strona stara się wypełnić tę lukę.

 

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI