błonica, Szczepienia, tężec     |     13.01.2017     |    
    |    

Internauci pytają część 5: Szczepienia dorosłych: pneumokoki, tężec i błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu B

Pneumokoki: Bakterie te zarówno u dzieci, jak i dorosłych, stanowią główną przyczynę infekcji dróg oddechowych. U osób po 65 rż zapalenie płuc wywołane pneumokokami może wiązać się z ciężkim przebiegiem wymagającym hospitalizacji. Szacuje się, że u seniorów z chorobami przewlekłymi pneumokokowe zapalenie płuc może wiązać się nawet z 50% śmiertelnością.

Dla kogo: Osoby powyżej 65 rż oraz osoby dorosłe o zwiększonym ryzyku zachorowania, zwłaszcza palacze, uzależnieni od alkoholu, chorujący na przewlekłe choroby układu krążenia oraz płuc, osoby z wrodzonym lub nabytym brakiem śledziony lub jej dysfunkcją, z zaburzeniami odporności.

Schemat: Ustalony z lekarzem prowadzącym w zależności od choroby podstawowej

 

Tężec i błonica: Błonica dzięki szczepieniom już w Polsce nie występuje, ale nadal występuje w wielu innych krajach. Tężcem jednak nadal możemy łatwo się zarazić. Jest to choroba często śmiertelna, której możemy nabawić się poprzez zakażenia rany nawet niewielką ilością ziemi, w której znajdują się bakterie tężca wytwarzające toksyny.

Dla kogo: Wszystkie osoby, u których od ostatniego szczepienia upłynął czas dłuższy niż 10 lat lub osoby wcześniej nie szczepione.

Schemat: Co 10 lat dawka przypominająca. Osoby dotychczas nieszczepione, lub które nie pamiętają czy były szczepione, trzy dawki w cyklu: miesiąc od pierwszej i 6-12 miesięcy od drugiej dawki.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B: WZW B możemy zarazić się przez krew i drogą płciową. W przypadku WZW A do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową.

Dla kogo: Wszystkie osoby dorosłe, które nie były szczepione. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby schemat podstawowy szczepienia nie wymaga dawek przypominających z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji.

Schemat: W przypadku szczepionki skojarzonej (WZW A oraz B) schemat 3 dawek w odstępach 0 – 1 – 6 miesięcy. W przypadku monowalentnej szczepionki WZW A wystarczą 2 dawki w odstępie 6 – 12 miesięcy.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI