odra, świnka, Szczepienia, szczepienia ochronne     |     18.01.2017     |    
    |    

Internauci pytają część 6: Szczepienia dorosłych: odra, świnka, różyczka, kleszczowe zapalenie mózgu i meningokoki

  1. Odra, świnka i różyczka: Aktualnie na rynku dysponujemy tylko szczepionką skojarzoną przeciwko tym trzem chorobom. Odra występuje w Polsce  rzadko dzięki szczepieniom, jednak w dobie narastających ruchów antyszczepionkowych jesteśmy narażeni na jej powrót. Związane jest to między innymi z coraz większą ilością osób przyjeżdzającą do nas z krajów, gdzie odra występuje powszechnie. Świnka jest chorobą wieku dziecięcego występującą aktualnie rzadko również ze względu na powszechne szczepienia. Przechorowanie świnki może wiązać się  z  powikłaniami takimi jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapaleniem najądrzy. Różyczka stanowi największe zagrożenie dla nie uodpornionych kobiet w ciąży. Przechorowanie różyczki w ciąży wiąże się z bardzo dużym ryzykiem poronienia i wad wrodzonych płodu takich jak ślepota, głuchota czy ciężkie wady serca.

Dla kogo: Wszystkie osoby dorosłe, które nie chorowały lub nie są pewne chorowania na 3 powyższe choroby.

Schemat: Osoby nie szczepione dotychczas – 2 dawki w odstępie 6 tygodni, osoby, które przyjęły w przeszłości 1 dawkę – 1 dawka.

  1. Kleszczowe zapalenie mózgu: KZM to druga, po boreliozie, choroba przenoszona przez kleszcze. W odróżnieniu od boreliozy nie dysponujemy lekami, które mogłyby wyleczyć zarażonego, a sam przebieg choroby może być niemalże bezobjawowy lub pełnoobjawowy z ciężkimi nieodwracalnymi uszkodzeniami mózgu włącznie.

Dla kogo: Wszystkie osoby często przebywające na łonie natury ze szczególnym uwzględnieniem regionów Warmii i Mazur, jednak zakażonym można zostać również w miejskim parku.

Schemat: trzy dawki w odstępach 1-3 miesięcy od pierwszej i 5-12 miesięcy od drugiej. Co 3 – 7 lata przyjmuje się dawkę przypominającą.

  1. Meningokoki: Relatywnie rzadko występująca choroba w postaci meningokowego zapalenia mózgu oraz sepsa meningokokowa obarczone są dużą śmiertelnością ze względu na piorunujący przebieg i brak charakterystycznych objawów w pierwszych godzinach choroby. Oprócz dzieci chorują również osoby dorosłe.

Dla kogo: Osoby podróżujące na tereny endemiczne, pacjenci z anatomiczną lub funkcjonalną asplenią, z niedoborami odporności, rekruci, młodzież mieszkająca w internatach i domach studenckich, osoby narażone na kontakt z meningokokiem (pracownicy laboratoriów mikrobiologicznych, lekarze, pielęgniarki, opiekunowie przedszkolni)

Schemtat: 2 dawki w odstępach 2 miesięcy.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI