franciszek, kampania, meksyk, papież, Szczepienia, szczepienia ochronne, WHO     |     29.03.2016     |    
    |    

Papież Franciszek włączył się w kampanię promującą szczepienia w Meksyku

Podczas lutowej wizyty w Meksyku Papież Franciszek podał  doustnie szczepionkę dziecku przebywającemu w państwowym  pediatrycznym szpitalu klinicznym „Federico Gómez”.

Tym symbolicznym gestem Papież rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię szczepień w Meksyku.Zademonstrował, że popiera szczepienia jako profilaktykę przed chorobami zakaźnymi, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Historia medycyny dowodzi, że dzięki powszechnym programom szczepień udaje się ograniczyć lub wyeliminować groźne choroby. Przykładem jest polio – choroba, która dzięki efektywnemu programowi szczepień rozpoczętemu przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 r. występuje obecnie sporadycznie. Z raportu opublikowanego w 2015 r. przez  Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że 80% ludności  żyje obecnie w rejonach wolnych od wirusa polio.

Choroba ta nie została jednak całkowicie zwalczona i obserwuje się szerzenie się dzikiego wirusa polio, przenoszonego przez podróżujące osoby dorosłe. W związku z tym 5 maja 2014 r. WHO wydało komunikat, w którym uznało rozprzestrzenianie się polio za międzynarodowe zagrożenie dla zdrowia publicznego.

By całkowicie wyeliminować wirusa polio ze środowiska od 2016 r. wprowadzono szczepionki IPV poliwalentne, pozbawione żywych wirusów. Ostateczne zwalczenie choroby planowane jest na rok 2018.

Obecnie kraje obu Ameryk,  w tym również  Meksyk, zmagają się z zagrożeniem epidemią wirusa Zika, powodującego  poważne wady rozwojowe płodu. Według danych meksykańskiego Ministerstwa Zdrowia do początku lutego w Meksyku zarejestrowano ok. 40 przypadków zachorowań. Znacznie poważniej sytuacja kształtuje się w Ameryce Środkowej, np. w Salwadorze odnotowano aż 5500 zakażeń. Aktualnie trwają prace nad opracowaniem szczepionki przeciw tej chorobie. W związku z brakiem skutecznej metody zapobiegania zakażeniu władze zaapelowały do kobiet z rejonów objętych epidemią Zika, aby w okresie 2 lat wstrzymywały się z zachodzeniem w ciążę. W latach 2009 – 2010 w Meksyku trwała  natomiast pandemia grypy A/H1N1, która rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty. Szacuje się, że w wyniku zarażenia zmarło wówczas nawet do 400 tys. osób

Wybuchające epidemie uświadamiają, że mimo zaawansowania medycyny, szczepienia pozostają najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób zakaźnych. Publiczne wykonanie szczepienia przez Papieża Franciszka to istotny głos w dyskusji o potrzebie szczepień.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI