grypa, szczepienia ochronne, zdrowie     |     25.09.2017     |    
    |    

Czy Polska skorzysta z brytyjskich standardów profilaktyki grypy?

Podczas IX Flu Forum – Dorocznej Debaty Ekspertów, zorganizowanej przy współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki, Przewodniczący British Global & Travel Health Association dr George Kassianos zaprezentował brytyjskie podejście do implementacji standardów profilaktyki grypy, wskazując szczepienia populacyjne, jako najskuteczniejszą metodę walki z tą chorobą. Podczas Konferencji w Sejmie RP Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainaugurowała kolejny sezon i przedstawiła nowe rekomendacje szczepień.

Spotkanie Flu Forum było okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i rekomendacjami ekspertów dotyczącymi szczepień przeciw grypie. Gościem specjalnym debaty był dr George Kassianos, Przewodniczący British Global & Travel Health Association, ekspert w zakresie popularyzacji wiedzy i implementacji rozwiązań systemowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej. Wybór eksperta nie był przypadkowy – Wielka Brytania jest państwem o najwyższym poziomie wyszczepialności przeciw grypie w Europie (wśród seniorów 65+ wynosi ok. 70%-80% – dla porównania w Polsce 13,4%). Ekspert przedstawił główne założenia i czynniki sukcesu systemu profilaktyki grypy w Wielkiej Brytanii i wskazał najskuteczniejsze metody podnoszenia poziomu wyszczepialności.

„Niezależnie od krążących mitów i błędnych przekonań, szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom, takim jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia płuc, a nawet w ciężkich przypadkach zgonu. Zawsze zapobieganie chorobie jest lepsze i tańsze, niż jej późniejsze leczenie. Warto, aby ta profilaktyka odbywała się w sposób zaplanowany, skoordynowany i systemowy, obejmując najbardziej potrzebujących ochrony” – mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa – podstępny wróg do pokonania

Na grypę zachorować może każdy, bez względu na płeć czy wiek. Jednak dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy znajdują się w grupach wysokiego ryzyka. Zachorowanie, spadek odporności, niedopasowane leczenie, czy zlekceważenie choroby wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych. Podczas Flu Forum 2017 zarówno eksperci, jak i lekarze praktycy mieli okazję przedstawić swój punkt widzenia na temat potrzeb budowania rozwiązań systemowych do dalszego propagowania i aktywnej realizacji profilaktyki. Polska od wielu lat znajduje się w ogonie Europy pod względem wyszczepialności całej populacji (3,4%), a jednocześnie w ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (19% więcej w porywaniu do sezonu poprzedniego), 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło, z powodu choroby, której można było łatwo zapobiec, za pomocą taniej i skutecznej interwencji medycznej.

W tym roku w Polsce po raz pierwszy pacjenci mają możliwość skorzystania z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą, ponieważ zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wydali specjalne rekomendacje, które otrzymali wszyscy uczestnicy Flu Forum. Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

„Zalecamy stosowanie czterowalentnej szczepionki przeciw grypie przede wszystkim ze względu na szerszą ochronę oraz porównywalne bezpieczeństwo do szczepionki trójwalentnej. Europejskie dane wskazują, że wirus typu B jest przyczyną średnio 23% wszystkich potwierdzonych przypadków grypy. W Polsce w sezonie 2015/16, aż 50,9% potwierdzonych zachorowań wywołanych było wirusem grypy typu B. Takich statystyk nie powinniśmy lekceważyć” – komentuje dr hab. n. med. Aneta Nitsch Osuch, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Lekarze i samorządy przeciw grypie 

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że aktywna postawa lekarzy znacząco przekłada się na wzrost poziomu wyszczepialności. Szczepienia pracowników służby zdrowia to nie tylko ochrona ich samych, ale przede wszystkim wyraz troski o pacjentów z grup ryzyka, z którymi stykają się na co dzień. Dodatkowo rekomendacja poprzez własny przykład jest najbardziej wiarygodna. W związku z tym, eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zainicjowali nowy projekt pod nazwą „Lekarze przeciw grypie”, w którym lekarze głośno mówią o tym, że szczepią się dla swoich pacjentów i aktywnie rekomendują im szczepienia.

Ogromną rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wyszczepialności wśród grup ryzyka odgrywają samorządy, które realizują programy zdrowotne. Opracowanie właściwych strategii wymaga dużego zaangażowania oraz nakładu pracy, dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wyłonili 33 samorządy terytorialne, które w tym roku przysłużyły się ograniczaniu zachorowań na grypę w Polsce. Nagrodzone samorządy są wzorem dla innych jednostek – promują projekty walki z grypą oraz przyczyniają się do popularyzacji szczepień.

Samorządy terytorialne najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Co więcej, bardzo często same ponoszą konsekwencje grypy płacąc za leczenie jej powikłań, które często wymagają hospitalizacji. Doceniając społeczny aspekt profilaktyki grypy działają z coraz większym zaangażowaniem. Programy zdrowotne realizowane przez samorządy z reguły kierowane są do osób z grup ryzyka, takich jak: dzieci, seniorzy czy osoby przewlekle chore.

„Grypa to groźna choroba, dlatego każdego roku wyróżniamy pracę lokalnych władz w zakresie zwalczania grypy. Naszym celem jest uświadamianie, jakie skutki niesie ze sobą lekceważenie tej choroby. Cieszy nas, ze samorządy korzystają z nowych standardów, oferując swoim mieszkańcom najszerszą możliwą ochronę przeciw grypie. Chciałbym pogratulować wszystkim nagrodzonym i mam nadzieję, że dotychczasowe działania na rzecz profilaktyki grypy będą kontynuowane w kolejnych latach. Warto zaznaczyć, że dzięki programom realizowanym przez samorządy, co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych ok. 200 tys. osób, w tym głównie osoby z grup ryzyka” – podsumował prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Na podstawie materiałów prasowych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI