fakty, Szczepienia, zdrowie     |     26.06.2017     |    
    |    

Przed jakimi chorobami warto się zaszczepić?

Przed jakimi chorobami warto się zaszczepić przed wakacjami i podjęciem pierwszej, wakacyjnej, pracy –rozmowa portalu www.zaszczepsiewiedza.pl z lek. med. Renatą Dąbrowską – specjalistą medycyny rodzinnej

Szczepienia dotyczą nie tylko dzieci, ale również młodych dorosłych, o czym często zapominamy. Czy myśląc o pierwszej pracy- na przykład pracy wakacyjnej- powinniśmy przejrzeć książeczkę szczepień? Przed czym warto się zaszczepić?

Książeczkę szczepień warto przejrzeć i sprawdzić czy w ferworze przygotowań do matury nie zapomnieliśmy o ostatnim szczepieniu z kalendarza szczepień obowiązkowych tzn. o szczepieniu przeciwko tężcowi i błonicy podawanemu w 19-tym roku życia. Warto to szczepienie uzupełnić gdyż daje nam ono ochronę przed bardzo groźnymi chorobami. W kontekście wakacji myślę tu o tężcu, którym możemy się zarazić doznając nawet niewielkiego zranienia podczas prac na działce, wycieczek turystycznych czy sezonowej pracy np. przy zbieraniu owoców. Tężec wywoływany jest przez bakterie, które po wniknięciu do rany namnażają się i produkują toksyny wywołujące objawy choroby. Do głównych objawów należą bolesne, długotrwałe skurcze mięśni. Mogą powodować prężenia, a nawet ciężkie zaburzenia oddychania. Pomimo leczenia w oddziałach intensywnej terapii choroba często jest śmiertelna. Jeśli mamy za sobą pełny cykl szczepień podanych wg kalendarza szczepień obowiązkowych, powinniśmy pamiętać o dawce przypominającej co 10 lat. Kiedy jednak doznamy zranienia zawsze starajmy się oczyścić ranę i zdezynfekować, a w przypadku większych zranień zgłośmy się do lekarza, aby ocenił czy nie będzie potrzebna dawka przypominająca szczepionki (jeśli minęło 5 lat od ostatniej dawki).

Czy to jedyne szczepienia, o które warto się zatroszczyć przed wakacjami?

Myśląc o wakacyjnej pracy zarobkowej lub w ramach hobby, namawiam wszystkich zbieraczy runa leśnego, ale także wychowawców kolonijnych, przewodników turystycznych, wolontariuszy ogrodów botanicznych i innych prac połączonych z chodzeniem po lasach czy parkach , do szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważna choroba wywołana przez wirusy, na które nie mamy leku. Leczenie jest wyłącznie objawowe, a przebieg choroby może być bardzo burzliwy i groźny dla życia. Pobyt w szpitalu trwa wiele tygodni. Chorobie można zapobiegać stosując szczepienia. Najkorzystniej zacząć cykl szczepień w zimie. Pierwszą dawkę podaje się w dowolnym dniu, następną po 1 – 3 miesiącach. Trzecią dawkę podaje się 5 – 12 miesięcy po drugim szczepieniu. Po 3 latach po trzeciej dawce podaje się dawkę przypominającą. Kolejne dawki przypominające podaje się co 3 do 5 lat. Jeśli nie pomyśleliśmy wcześniej o szczepieniu, a wyjazd wakacyjny już się zbliża, możemy podać 2 dawki w odstępie dwutygodniowym. Życząc wszystkim udanych wakacji zachęcam do szczepień ochronnych, aby móc się w pełni cieszyć latem!

 

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI