Szczepienia, szczepienia ochronne     |     11.10.2016     |    
    |    

Stosunek do szczepień przedmiotem zainteresowania badaczy na całym świecie

W internetowym czasopiśmie eBioMedicine (wspieranym przez prestiżowy periodyk The Lancet oraz portal Cell) ukazał się artykuł na temat stosunku ludzi do szczepionek, zatytułowany „Poziom zaufania do szczepionek 2016: Wyniki badań w 67 krajach” (State of Vaccine Confidence: Global Insight Through a 67- Country Survey”). Tekst przedstawia największe  do tej pory, przeprowadzone na całym świecie badania ankietowe, poruszające tę problematykę

Ośmiu naukowców reprezentujących wiodące uniwersytety z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Singapuru, zapytało o stosunek do szczepień ponad 65 tysięcy osób zamieszkujących wszystkie kontynenty naszego globu.  Badacze podjęli się tej problematyki ze względu na jej niezwykłą wagę dla zdrowia publicznego w aspekcie globalnym, gdyż negatywny stosunek do szczepień mógłby grozić wybuchem epidemii, wzrostem zachorowań na choroby zakaźne oraz dużą ilością groźnych powikłań. Monitorowanie postaw wobec szczepień jest kluczowe, ponieważ, jak zauważają autorzy publikacji, nawet mała grupa osób odmawiających szczepień, może mieć nieproporcjonalnie duży, negatywny wpływ na odporność zbiorowiskową i rozprzestrzenianie się chorób.

Analiza przedstawiona w artykule wykazała, że we wszystkich przebadanych krajach, stosunek do szczepień można uznać za przeważnie pozytywny. Najwięcej sceptyków mieszka w krajach europejskich, przede wszystkim we Francji oraz Bośni i Hercegowinie, gdzie, odpowiednio 41% i 35% badanych, wyraziło obawy, co do bezpieczeństwa szczepionek. Z zasady starsi respondenci (powyżej 65 roku życia) mieli stosunek bardziej pozytywny do szczepień, podobnie jak osoby wyznania rzymsko-katolickiego.  

Według badania stosunek Polaków do szczepień można uznać za pozytywny. Z twierdzeniem „Ważne jest, żeby dziecko zostało zaszczepione” zdecydowanie zgadza się oraz w zasadzie zgadza się prawie 88% Polaków, nie ma zdania 4%, w zasadzie nie zgadza się 5%, zaś zdecydowanie nie zgadza się niecałe 3% osób. Podobnie przestawia się opinia Polaków na temat bezpieczeństwa szczepionek. Ze zdaniem „Ogólnie szczepionki są bezpieczne” zdecydowanie zgadza się i w zasadzie zgadza się w sumie ponad 80% badanych, zdania nie ma 8%, zaś nie zgadza się 12% zapytanych osób. Wizualizację wyników badania można również znaleźć na blogu portalu Scientific American, gdzie na czterech mapach pokazano, miejsca w których mieszka najwięcej zwolenników oraz przeciwników szczepień (https://blogs.scientificamerican.com/sa-visual/the-state-of-vaccine-skepticism-in-4-maps/).

Szczegółowe informacji na temat poszczególnych krajów, w których przeprowadzono badanie można znaleźć na stronie www.vaccineconfidence.org
www.zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/polacy-szukaja-wiedzy-o-szczepieniach-badanie-millward-brown/

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI