szczepienia ochronne     |     15.12.2016     |    
    |    

Szczepienia w perspektywie ogólnoświatowej

W Polsce mówiąc o szczepieniach często zapominamy, że dopiero spojrzenie na tę procedurę medyczną z perspektywy światowej pozwoli nam naprawdę zrozumieć czym są szczepienia i dlaczego wielu naukowców zalicza je do największych osiągnięć medycyny.

Poniżej przedstawiamy 10 faktów o szczepieniach, które, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)[1], każdy powinien znać:

  1. Szczepienia ratują od 2 do 3 milionów ludzkich istnień rocznie.

Dzięki szczepieniom znacznie ograniczono umieralność we wszystkich grupach wiekowych z powodu tężca, krztuśca, odry i błonicy. Szczepienia to jedne z najbardziej efektywnych i najtańszych działań z zakresu zdrowia publicznego.

 

  1. Coraz więcej dzieci na świecie ma dostęp do szczepień.

W 2010 roku około 109 milionów dzieci poniżej 12 miesiąca życia zostało zaszczepionych trzema dawkami szczepionki DTP3 przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy. Dzięki temu dzieci te są chronione przeciwko chorobom zakaźnym, których poważnymi powikłaniami mogą być niepełnosprawność lub nawet śmierć.

 

  1. Około 19.3 miliona dzieci poniżej pierwszego roku nie zostało zaszczepionych szczepionką DTP3.

70% z tych dzieci mieszka w 10 krajach, zaś ponad połowa mieszka w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji.

 

  1. Ponad 1 milion niemowląt co roku umiera z powodu chorób wywoływanych przez pneumokoki i biegunkę powodowaną przez rotawirusy.

Szczepienia mogłoby zapobiec wielu z tych śmierci.

 

  1. Partnerstwo publiczno-prywatne wspiera badania nad szczepionkami oraz ich wprowadzenie na rynek.

Przykładem są szczepienia przeciwko odrze w krajach Afryki subsaharyjskiej, Kamerunie, Czadzie i Nigerii.

  1. Wzrosła dostępność szczepień przeciwko grypie

Dzięki działam WHO wspierających produkcję szczepionek przeciwko grypie w 11 rozwijających się krajach na świecie, zwiększyła się dostępność tej szczepionki.

 

  1. Umieralność z powodu odry na świecie zmniejszyła się o 74%.

Umieralność z powodu odry zmniejszyła się z około 535 300 przypadków w roku 2000, do 139 000 w 2010, dzięki intensywnej kampanii szczepień.

 

  1. Ilość zachorowań na polio zmniejszyła się o 99%.

Od 1988 roku ilość zachorowań na polio zmniejszyła się o 99%, z około 350 000 przypadków do 1352 zanotowanych zachorowań w 2010 roku. Ten wynik to efekt ogólnoświatowych wysiłków zmierzających do całkowitej eradykacji tej choroby. Epidemia polio występuje tylko w trzech krajach na naszym globie- Afganistanie, Nigerii oraz Pakistanie, zaś w 1988 roku występowała aż w 125 krajach.

  1. Zmniejsza się ilość noworodków, które zmarły z powodu zachorowania na tężec

Dzięki szczepieniom, ilość zanotowanych przypadków wyniosła około 59 000, w porównaniu z 790 000 w 1988 roku.

  1. Programy szczepień to również szansa na dostarczenie innej pomocy medycznej

Program szczepień to nie tylko ochrona przed zachorowaniami. To także okazja do jednoczesnego dostarczenia i świadczenia innych działań medycznych ratujących życie, jak na przykład suplementów witaminy A zapobiegającej niedożywieniu, siatek ze środkiem owadobójczym, co stanowi element chroniący przed zachorowaniem na malarię, czy też środków zwalczających pasożyty układu pokarmowego.

[1] http://www.who.int/features/factfiles/immunization/en/

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI