Szczepienia     |     1.06.2017     |    
    |    

Kraje Unii Europejskiej wracają do szczepień obowiązkowych

Kilkanaście dni temu media obiegła informacja z Włoch o tym, że dzieci niezaszczepione nie będą miały możliwości uczęszczać do przedszkoli i szkół. Tamtejszy rząd wprowadził obowiązek 16 szczepień dla dzieci, między innymi przeciwko odrze, różyczce, ospie, tężcowi, polio i WZWB. Cel tych działań to nie tylko zapobieganie epidemii, ale również aktywna walka z pseudonaukowymi twierdzeniami ruchów anty-szczepionkowych i wspieranie pozytywnego obrazu szczepień w społeczeństwie.

W ślad za Włochami poszły również Niemcy. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że rodzice, którzy przed posłaniem dziecka do przedszkola nie spotkają się z lekarzem, aby porozmawiać na temat szczepień, zapłacą karę wynoszącą do 2,5 tysiąca Euro. Pomysł ten związany jest z rosnącą ilością zachorowań na odrę w Niemczech oraz kolejnymi ofiarami śmiertelnymi: od początku roku w tym kraju na odrę zachorowało 410 osób, w porównaniu z 325 przypadkami odry w całym 2016 roku. Polskie ruchy anty-szczepionkowe pozostają głuche na zmiany legislacji w krajach europejskich i nadal twierdza, że Polska to skansen szczepień obowiązkowych. Takie twierdzenie to oczywista nieprawda.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane na świecie

Choć w USA oraz Australii nie ma pojęcia „szczepienia obowiązkowe”, to dzieci nie szczepione nie mogą uczyć się w placówkach publicznych w USA, zaś australijscy rodzice nie szczepiący pociech nie otrzymują wsparcia finansowego podobnego do naszego programu 500+. We Francji do szczepień obowiązkowych zaliczane są szczepienia przeciwko: polio, błonicy i tężcowi, zaś brak zaświadczenia o szczepieniu uniemożliwia dostanie się do placówek edukacyjnych oraz klubów sportowych. Szczegółowe kalendarze szczepień dla państw Unii Europejskiej można znaleźć na stronie Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom[1] (European Centre for Disease Prevention and Control). Ich analiza pokazuje, iż w zdaniu o braku obowiązkowych szczepień w krajach zachodnich nie ma zbyt wiele prawdy. Spośród 27 krajów UE, 15 faktycznie nie ma szczepień obowiązkowych, a jedynie refundowane, zaś pozostałe 14 państw członkowskich ma przynajmniej jedno szczepienie obowiązkowe w krajowym programie szczepień. Szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe dla dzieci i dorosłych w 12 krajach, szczenienia przeciwko błonicy i tężcowi w 11, zaś przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w 10 krajach[2]. Mimo braku obowiązkowości szczepień, w krajach o wysokiej świadomości pro-zdrowotnej, na przykład w Szwecji, ponad 90% dzieci jest szczepionych. Według danych UNICEF, w Szwecji statystyki wyszczepialności przeciwko polio oraz szczepionką DTP i Hib sięgają 98%[3].

Szczepienie dzieci w Polsce

            W Polsce Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakłada na każdego przebywającego na terenie Polski obowiązek administracyjny poddania się szczepieniom obowiązkowym, co może być przez niektórych postrzegane jako ograniczenie prawa do wolności jednostki w tym zakresie. Jednak ustawodawca wyszedł z założenia, że zdrowie publiczne jest dobrem nadrzędnym i wymaga zaangażowania oraz odpowiedzialnych postaw od całej społeczności: „Ze względu na specyfikę i zagrożenie epidemiologiczne związane z niektórymi chorobami, wprowadzono rozwiązania prawnie ograniczające autonomię pacjenta- wyjaśnia portalowi www.zaszczepsiewiedzą doktor Anna Augustynowicz, prawnik z Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego- W tym zakresie dylemat między wartościami związanymi z ochroną zdrowia publicznego a ochroną podstawowych praw jednostki rozstrzygnięty jest na korzyść pierwszej z nich”- dodaje.  Bez wątpienia prawo jednostki do podejmowania autonomicznych decyzji o jej zdrowiu jest prawem niezbywalnym. Ale nie zapominajmy, że żyjąc w społeczeństwie ponosimy odpowiedzialność nie tylko z nasze zdrowie, ale także wspólnoty, w której funkcjonujemy. Dlatego zamiast słuchać Google-doktora i wpadać w sidła znachorów, zastanawiając się nad tym czy szczepić siebie oraz dziecko, poszukajmy wiarygodnych źródeł informacji na przykład na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego (szczepienia.gis.gov.pl), Państwowego Zakładu Higieny (szczepienia.info) lub kampanii Zaszczep się wiedzą (zaszczepsiewiedza.pl).

[1] http://vaccine-schedule.ecdc.europa.eu/Pages/Scheduler.aspx)

[2]M Haverkate, et al, Mandatory and recommended vaccination in the EU, Iceland and Norway: results of the Venice 2010 survey on the ways of implementing national vaccination programmes,  Eurosurveillance, vol.17, issues 22, May, 2012

[3]https://www.unicef.org/infobycountry/sweden_statistics.html

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI