podróże, wakacje, zdrowie     |     31.05.2017     |    
    |    

Czy warto się szczepić przed wakacjami?

Tak! Wakacje, szczególnie te egzotyczne, wymagają przygotowań, które nie mogą ograniczać się do godzin spędzonych z przewodnikiem oraz poszukiwania ofert w Internecie. Zakup kremu z filtrem również nie wystarczy. Dopiero szczepienia pozwolą na poczuć się na dalekich oraz bliskich wakacjach naprawdę bezpiecznie.

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że szczepienia przed podrożą powinno się wykonać zarówno w przypadku wyjazdu do odległych, egzotycznych zakątków, ale również do krajów, które stanowią popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów, jak np. Egipt, Turcja czy Gruzja. Szczepienia te nie są co prawda obowiązkowe, ale zalecane przez lekarzy z uwagi na wysokie ryzyko zachorowania spowodowane odmienną florą bakteryjną Europejczyków oraz ewentualnym niskim standardem sanitarnym odwiedzanych państw.

Na co się szczepić przed podróżą?

Szczepienia przed podróżą pozwalają zabezpieczyć się przed przykrymi dolegliwościami, np. żołądkowymi, jak i przed bardzo poważnymi chorobami takimi jak tężec, czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepiąc się, dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo naszych bliskich. Osoba, która podczas podróży zarazi się chorobą zakaźną, po powrocie do kraju stanowi poważne zagrożenie dla swojej rodziny i wszystkich osób, z którymi ma kontakt.

Należy pamiętać, że szczepienia nie tylko zapewnią spokojniejszy pobyt i wyższy komfort wakacji, ale w wielu przypadkach mogą nawet uratować życie.

Szczegółowe informacje o konkretnych chorobach można znaleźć pod adresem:

http://zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/podroze/zagrozenia-i-profilaktyka/

Kiedy zaszczepić się przed podróżą?

Przed planowaną podróżą należy udać się na konsultację do specjalisty: lekarza medycyny podróży lub lekarza chorób zakaźnych. W trackie wizyty zostaną dobrane szczepienia adekwatne do naszego stanu zdrowia i zagrożenia występującego w kraju, do którego wyjeżdżamy. Na konsultację najlepiej zgłosić się na 4 do 8 tygodni przed podróżą. Jest to czas, który pozwoli na spokojne przeprowadzenie wszystkich obowiązkowych i zaleconych przez lekarza szczepień. Jeśli do wyjazdu zostało mniej czasu, to i tak warto umówić się na wizytę. Szczepienia przeciw niektórym chorobom można wykonać w trybie przyspieszonym.

PAMIĘTAJ ! Przed podróżą:

  • NALEŻY zapoznać się z wykazem obowiązkowych i zalecanych szczepień 
  • WARTO również odwiedzić strony poświęcone tematyce szczepień, na przykład:

http://www.szczepienia.gis.gov.pl/index.php/rodzice_i_opiekunowie/szczepienia_w_podrozach_zagranicznych

http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php

http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/

http://www.medycynatropikalna.pl/

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI