fakty i mity, Szczepienia     |     21.09.2017     |    
    |    

Szczepionka BCG może chronić przed gruźlicą dwa razy dłużej niż wcześniej sądzono

Według najnowszych badań szczepionka BCG może chronić przed gruźlicą dwa razy dłużej niż wcześniej sądzono. Dotychczas oceniano, że po szczepionce BCG odporność utrzymuje się przez 10-15 lat. Wyniki nowych badań kliniczno-kontrolnych, przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wskazują, że szczepionka BCG podawana nastolatkom w wieku 12-13 lat zapewnia ochronę 50% osób przez okres 20 lat. Wyniki badaczy z London School of Hygiene and Tropical Medicine potwierdzają wcześniejsze podobne wyniki badań przeprowadzonych w Brazylii i Norwegii.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która rozprzestrzenia się drogą oddechową i atakuje najczęściej płuca. Należy do najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Ocenia się, że na świecie zakażonych jest dwa do trzech miliardów osób, w tym 10% ma objawy. W 2015 roku oszacowano globalnie 10,4 miliona zachorowań oraz 1,8 miliona zgonów. Pomimo tego, że szczepionka BCG pozostaje jedną z najczęściej podawanych szczepionek, ocena jej skuteczności nie była dotąd jednoznaczna. Dlatego też, autorzy badania podkreślają znaczenie szczepionki BCG w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby w krajach gdzie jest wysokie ryzyko zakażenia gruźlicą, na przykład w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, Azji Wschodniej i Pacyfiku. Takie wyniki są również ważne dla takich krajów jak np. Polska gdzie wciąż prowadzone są powszechne szczepienia przeciw gruźlicy noworodków i niemowląt.

Główny autor badań dr Punam Mangtani, profesor epidemiologii w London School of Hygiene and Tropical Medicine, powiedział: „Gruźlica zabija co roku prawie dwa miliony osób, postęp w opracowywaniu nowych szczepionek przeciw gruźlicy jest powolny, wciąż jedyna opcją ochrony pozostaje szczepionka BCG”.

Źródło:
Mangtani P. i wsp. The duration of protection of school-aged BCG vaccination in England: a population -based case–control study. International Journal of Epidemiology, 2017.

Tekst pochodzi ze strony:

http://szczepienia.pzh.gov.pl/blog/2017/09/05/szczepionka-bcg-moze-chronic-gruzlica-razy-dluzej-niz-wczesniej-sadzono/

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI