grypa     |     3.03.2016     |    
    |    

Szczyt zachorowań na grypę. Jak się ochronić?

Tylko w jednym tygodniu – od 16 do 22 lutego – z powodu grypy zmarło w Polsce 20 osób, a 1125 pacjentów wymagało hospitalizacji

W bieżącym sezonie grypowym (od września 2015 do 15 lutego 2016) liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła w naszym kraju już blisko 2 miliony. To aż o 11% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu grypowego. Oznacza to, że tylko w tym sezonie liczba Polaków, którzy zachorowali na grypę, wyniosła już o kilkaset tysięcy więcej od łącznej liczby stałych mieszkańców Warszawy.

W obliczu tych statystyk Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje i przypomina, że główną i najskuteczniejszą metodą profilaktyki antygrypowej jest coroczne przyjmowanie szczepionki. Polacy jednak bardzo rzadko korzystają z tej formy ochrony zdrowia. Od 3 lat liczba osób zaszczepionych przeciwko wirusowi grypy utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Aktualnie odsetek osób szczepiących się przeciw grypie wynosi zaledwie ok. 3,7%. Dla porównania na Białorusi odsetek sczepień przeciw grypie wynosi aż 40%. Dzięki temu nasi wschodni sąsiedzi już 3 lata z rzędu uchronili się przed epidemią tej groźnej choroby.

W tym sezonie dominują zakażenia wywołane szczepem grypy AH1N1. Wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciw grypie zawierają wyżej wymieniony szczep (AH1N1) chroniący przed zachorowaniem na grypę. Warto pamiętać, że na szczepienie przeciw grypie nigdy nie jest za późno. Szczególnie zalecane jest przyjęcie szczepienia przed okresem zachorowań, czyli na początku okresu jesienno-zimowego. Jednakże z powodzeniem można to zrobić przez cały okres zachorowań. Szczepienie warto rozważyć także w sytuacji, gdy grypę się już przechorowało. Zagrożenie zachorowaniem występuje przez cały rok, a przejście choroby nie daje gwarancji, że ponownie nie zachorujemy np. w sezonie letnim.

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/GIS-Polska-w-okresie-szczytu-zachorowan-na-grype,159846,8.html

Więcej informacji na temat skutecznej profilaktyki przeciwko grypie uzyskać można pod adresem: http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/308-informacja-gis-dotyczaca-aktualnej-sytuacji-epidemiologicznej-grypy

 

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI