denga, Szczepienia, szczepienia ochronne, wirus     |     07.09.2016     |    
    |    

Ważny krok w walce z wirusem Denga

Osiem miesięcy po pierwszej rejestracji szczepionki przeciw wirusowi Denga, Brazylia wprowadza powszechny program szczepień na najbardziej zagrożonych obszarach.

 

W grudniu 2015 roku w Meksyku szczepionka przeciw wirusowi Denga została dopuszczona do użytku dla osób między 9 a 45 rokiem życia zamieszkujących tereny najbardziej zagrożone występowaniem wirusa. W tym roku natomiast szczepionka została zarejestrowana również w Brazylii i na Filipinach.  

Wirus Denga przenoszony jest przez komary i zapada na niego ponad 400 milinów ludzi rocznie, przede wszystkim w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Objawy choroby przypominają grypę, zaś w skrajnych przypadkach może być ona śmiertelna, szczególnie dla dzieci. Mimo że szczepionka nie jest jeszcze doskonała, choćby ze względu na restrykcje dotyczące wieku osób szczepionych oraz fakt, iż chroni przed chorobą w 60% przypadków, to jednak jej szerokie zastosowanie jest ważnym krokiem w walce z wirusem, przeciwko któremu nie ma innych lekarstw lub środków zaradczych.

Pierwszy powszechny program szczepień przeciw wirusowi rozpoczął się w sierpniu tego roku w stanie Parana, Brazylia. Zaplanowano zaszczepienie 500 000 osób nową szczepionką. W zeszłym roku w stanie Parana na wirusa zachorowało ponad 50 tysięcy osób. Powszechny program szczepień na tak dużą skalę na terenach szczególnie zagrożonych to ważny krok w kierunku walki z wirusem i jego konsekwencjami.  Nie bez znaczenie dla oczekiwanego, pozytywnego efektu programu profilaktyki wirusa Denga jest fakt, iż bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki zostało niezależnie potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI