Grypa to ostra, wysoce zakaźna choroba układu oddechowego. Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorego. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada w okresie od października do kwietnia. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia z powodu grypy co roku umiera od 0,5 do 1 miliona osób. Grypa często błędnie mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, jednak jej konsekwencje dla zdrowia są dużo bardziej niebezpieczne. Grypa może być przyczyną wielu groźnych powikłań, m.in. zapalenia: mięśnia sercowego, oskrzeli, płuc, ucha środkowego, a nawet opon mózgowo – rdzeniowych.
Problem związany z zachorowaniami na grypę, które – oprócz skutków medycznych i społecznych – wpływają także na kwestie ekonomiczne zarówno na szczeblu pojedynczych przedsiębiorstw, jak i całej gospodarki był przesłanką do stworzenia i wdrożenia Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Założenia Programu powstały we współpracy ekspertów Grupy Roboczej ds. Grypy, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości i kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, związanych z zachorowaniami na grypę.
Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko grypie i zagrożeniom wynikającym z powikłań pogrypowych są szczepienia przeciwko grypie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia dla:
Ponadto zaszczepić się powinny osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób (m.in. pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy szkół, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi).
Ważne jest, by szczepienia przeciw grypie powtarzać co roku.
Materiały źródłowe
http://www.who.int/topics/influenza/en/
Informacja dotycząca sezonu grypowego 2012/2013 opracowana w Departamencie Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi GIS http://www.gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/Informacja%20dotycz%C4%85ca%20sezonu%20grypowego%202012-2013%281%29.pdf
Ciebiada Maciej, Marcin Barylski, Małgorzata Górska-Ciebiada. „Zachorowania na grypę u osób w podeszłym wieku w świetle najnowszych danych epidemiologicznych i zaleceń terapeutycznych.”Geriatria 4 (2010): 191-198.
Dymek-Skoczyńska Agnieszka., et al. „Szczepienia przeciw grypie u osób w wieku podeszłym–czynniki determinujące decyzję pacjentów.”Nowiny Lekarskie1 (2012): 21-25.