Tło Hero

Gdyby położyć na wadze korzyści vs. ryzyko wynikające ze szczepienia i nieszczepienia, to w którą stronę przechyli się szala?

28 lutego 2017, Autor: master

Zalecenia dotyczące szczepień opierają się na danych dotyczących częstości występowania chorób zakaźnych, bezpieczeństwa szczepień oraz ich skuteczności. Dane te są opracowywane przez naukowe zespoły specjalistyczne całkowicie niezależnie od producentów szczepionek. Wyniki te powstają na podstawie wieloletnich doświadczeń i pochodzą z wielu krajów. Szczepienia są najistotniejszym elementem profilaktyki chorób zakaźnych, a zrezygnowanie z nich spowodowałoby powrót do wysokiej zachorowalności na dawno zapomniane choroby, takie jak ospa, dur brzuszny czy błonica. Choroby te w przeszłości zbierały pokaźne żniwo w postaci zgonów i istotnych powikłań zdrowotnych. Wiele problematycznych chorób występuje nadal, a więc szczepienia przeciwko nim nie powinny być zarzucane. Część chorób jest szczególnie groźna dla najmniejszych dzieci, np. krztusiec czy gruźlica, której typową postacią w tym wieku jest gruźlicze zapalenie opon i mózgu. Istnieje więc ryzyko nieodwracalnych następstw.

Istotne (a więc nasilone) powikłania poszczepienne występują z częstością raz na kilka milionów przypadków, a powikłania w wyniku zachorowań na choroby zakaźne (w tym zgony) bez porównania częściej. Tak więc ryzyko wynikające z rezygnacji ze szczepienia i ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, w przypadku aktualnie stosowanych szczepionek, jest zupełnie nieporównywalne.

prof. Ewa Helwich
Krajowy Konsultant w dziedzinie neonatologii