Tło Hero

Które ze szczepień szczególnie zalecane są kobietom będącym lub planującym ciążę? W jakim okresie najlepiej je przyjmować?

28 lutego 2017, Autor: master

Zalecenia dla kobiet planujących ciążę różnią się od zaleceń dla kobiet już będących w ciąży.  Rekomendacje na etapie planowania ciąży zależą od wcześniej przeprowadzonego uodpornienia oraz wywiadu dotyczącego przechorowania niektórych chorób zakaźnych. Należy sprawdzić, czy kobieta była szczepiona przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby B, przeciw różyczce oraz czy przechorowała ospę wietrzną bądź była przeciw niej zaszczepiona. W przypadku braku ww. szczepień lub ujemnego wywiadu dotyczącego ospy wietrznej, należy uzupełnić te szczepienia. W okresie ciąży nie ma możliwości podawania szczepionek żywych, czyli nie będzie można już uzupełnić szczepienia MMR (odra, świnka, różyczka) i przeciw ospie wietrznej.

Każdej kobiecie planującej ciążę należy zalecić szczepienie przeciw grypie na początku sezonu infekcyjnego, gdy tylko pojawią się szczepionki na dany sezon.

Kobietom ciężarnym zaleca się szczepienie przeciw grypie, bez względu na trymestr ciąży, najszybciej jak to jest możliwe, jeśli nie podano go przed okresem ciąży w bieżącym sezonie. Zaleca się szczepienie przeciw krztuścowi preparatem dTap w III trymestrze ciąży – od 27 do 36 t.c. Jeżeli kobieta nie była wcześniej uodporniona przeciw WZW B, warto zalecić również to uodpornienie, najlepiej w III trymestrze ciąży, tak by przed porodem kobieta otrzymała 2 dawki szczepionki.

dr Joanna Stryczyńska-Kazubska
Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii