Tło Hero

Lekarze zalecają kobietom w ciąży szczepionki przeciwko grypie. Czy preparaty te są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka?

28 lutego 2017, Autor: master

Szczepienia przeciw grypie zalecane i podawane są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i wielu innych krajach. Nie ma danych na temat zwiększonego ryzyka  porodu przedwczesnego, poronienia czy wad wrodzonych w wyniku podania szczepionki kobiecie ciężarnej. Są natomiast dane o ciężkim przebiegu grypy u kobiet w ciąży oraz o spowodowanych grypą porodach przedwczesnych.

Tylko w  latach 2000-2003 w Stanach Zjednoczonych zaszczepiono przeciw grypie ok. 2 mln kobiet w ciąży, poddając analizie dalszy przebieg ciąży oraz stan dziecka po urodzeniu. W tak licznej grupie nie stwierdzono zwiększonego ryzyka poronień, porodów przedwczesnych czy wad płodu. Od tego czasu podano bardzo dużą ilość szczepionek analizując system VAERS – system zgłaszania odczynów związanych ze szczepieniami, do którego zgłoszenia  może dokonać każdy –  zarówno pracownik ochrony zdrowia, szczepiona osoba, jak i np. ktoś z rodziny. Na podstawie tej analizy wiadomo, że szczepienia są bezpieczne. Przeanalizowano również jednoczasowe szczepienie przeciw grypie i dTap –  w tym przypadku również nie stwierdzono negatywnego wpływu na matkę oraz dziecko.

dr Joanna Stryczyńska-Kazubska
Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii