Tło Hero

Co to jest niepożądany odczyn poszczepienny?

28 lutego 2017, Autor: master

Według definicji podanej przez ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niepożądanym odczynem poszczepiennym (NOP) jest każdy medyczny objaw, który jest czasowo związany ze szczepieniem. Warto podkreślić, iż definicja sama w sobie nie zakłada związku przyczynowego między owym działaniem niepożądanym, a szczepieniem ochronnym. Zatem każdy medyczny objaw jaki wystąpi u pacjenta w określonym czasie po szczepieniu należy rozpatrywać w kategorii NOP, ale to nie oznacza, iż objaw ten jest wynikiem podania czy działania szczepienia.

Działania niepożądane mogą być wywołane wieloma różnymi czynnikami, które można pogrupować w trzy podstawowe kategorie:

  1. NOP związane z działaniem szczepionki – są wynikiem indywidualnej reakcji organizmu pacjenta na konkretne szczepienie. Klasycznym przykładem takiego działania niepożądanego są reakcje w miejscu szczepienia, najczęściej pod postacią obrzęku czy zaczerwienienia.
  2. NOP w wyniku błędu szczepienia – obserwowane objawy mogą wynikać
    z nieprawidłowości w procesie produkcji, transportu czy przechowywania szczepionek.
  3. NOP wynikające ze współistnienia innych objawów lub chorób. Do tej kategorii należą te objawy i stany, które nie są wynikiem działania szczepienia, a jedynie wystąpiły w określonym czasie po jego podaniu. Najczęściej dotyczy to chorób czy objawów infekcyjnych. Może to np. wynikać z faktu kwalifikacji pacjenta do szczepienia w okresie inkubacji choroby zakaźnej czy infekcyjnej lub nabycia świeżego zakażenia w krótkim czasie po podaniu szczepienia.

Dr n. med. Ilona Małecka
specjalista chorób zakaźnych i pediatra
w Szpitalu Dziecięcym im. B. Krysiewicza w Poznaniu