Kiedy powinniśmy szczepić dziecko?

MENINGOKOKI

Meningokok wywołuje Inwazyjną Chorobę Meningokokową (IChM), czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z posocznicą, ale też zapalenie płuc, zapalenie stawów, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nagłośni, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie spojówek lub zapalenie gardła.

Meningokoki bytują w jamie nosowo gardłowej. Nosicielstwo tych bakterii wśród ludzi jest powszechne, wzrasta w środowiskach zamkniętych (np. żłobki, przedszkola, internaty, akademiki, koszary wojskowe), wtedy nawet do 80% osób staje się nosicielami tej bakterii. 

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową: podczas kichania, kaszlu, pocałunków, picia z jednej szklanki, wspólnego jedzenia kanapki -„daj kęsa”, a także w czasie bliskiego kontaktu z osobą już chorą (kontakt z materiałem zakaźnym-personel medyczny, pracownicy laboratoriów).

Najbardziej narażone są:

  • Niemowlęta do 3 miesiąca życia – z powodu braku przeciwciał, częstych, bliskich kontaktów z dorosłymi-nosicielami: rodzice, dziadkowie, nianie
  • Dzieci do 5 roku życia – mają niedojrzały układ immunologiczny, przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole), mają kontakty ze starszym rodzeństwem
  • Nastolatki i dorośli do 25 roku życia- ze względu na styl życia (przebywanie w skupiskach: internaty, dyskoteki, koszary wojskowe, jedzenie i picie ze wspólnych naczyń, pocałunki)

W tych grupach wiekowych najczęściej dochodzi do wystąpienia Inwazyjnej Choroby Meningokokowej (IChM).

Choroba zaczyna się nagle. Początkowo przez 4-6 godzin objawy są niecharakterystyczne, dlatego tak często bywa, że dziecko jest zbadane przez lekarza i dochodzi do rozpoznania innego schorzenia. Tylko 51% dzieci z potwierdzoną IChM, jest kierowanych do szpitala po pierwszej konsultacji lekarskiej. Średni czas trwania choroby przed hospitalizacją wynosi 19 godzin. Natomiast IChM często ma przebieg piorunujący, w ciągu kilku godzin od początku choroby stan dziecka raptownie pogarsza się. Stąd tak ważna jest obserwacja rodziców i ich ocena stanu dziecka. Rokowanie jest poważne. Do zgonu może dojść w ciągu 24 godzin od początku choroby, często mimo wdrożenia adekwatnego leczenia. IChM nie jest chorobą częstą, ale ze względu na możliwość szybkiego przebiegu (wysokie ryzyko zgonu i trwałych powikłań) jest poważnym problemem zdrowotnym. W każdym przypadku pacjent jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Aby poprawić rokowanie bardzo ważne jest postawienie wczesnego rozpoznania, szybka hospitalizacji i włączenie właściwego leczenia.

W Polsce w roku 2013 zgłoszono do PZH – 251 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków inwazyjnych choroby meningokokowej, w 2014 roku 187 przypadków. W 2014 roku zgłoszono też 746 przypadków zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych oraz 108 zachorowań na zapalenie mózgu o nieznanej przyczynie.

Inwazyjnej Chorobie Meningokokowej można zapobiegać poprzez stosowanie szczepionek.

    |    

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące szczepień, skontaktuj się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej
lub Ministerstwem Zdrowia, Głównym Ispektoratem SanitarnymNarodowym Instytutem Zdrowia - Państwowym Zakładem Higieny.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI