Kiedy powinniśmy szczepić dziecko?

ROTAWIRUSY

Co roku ponad 200 tysięcy osób, głównie małych dzieci, zakaża się rotawirusami  powodującymi biegunki. Na zakażenia najbardziej narażone są dzieci poniżej 5 roku życia (szczególnie między 6 miesiącem, a 2 rokiem życia) oraz osoby dorosłe po 65 roku życia.

W Polsce w 2013 roku zgłoszono 23 529 przypadków zakażeń  jelitowych rotawirusami, w 2014 roku 33.786 przypadków (medulnki PZH).

Do zakażenia dochodzi poprzez:

  • Bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub jej wydalinami – głównie poprzez zakażony stolec (brudne lub niedezynfekowane ręce, styczność z zanieczyszczoną powierzchnią/przedmiotami np. bielizną, meblami, zabawkami, klamkami)
  • Spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej rotawirusami (droga pokarmowa)
  • Wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu powstałych, np. z wymiocin osoby chorej

Dziecko nie musi chodzić do żłobka lub przedszkola, żeby się zarazić, do zakażeń dochodzi często wśród domowników. Wirusy przenoszone na rękach i przedmiotach przeżywają wiele godzin, a nawet dni. I nie giną po zwykłym myciu rąk. Rotawirusy charakteryzują się dużą stabilnością w środowisku zewnętrznym. Temperatura 60°C niszczy je dopiero po 30 minutach. Na powierzchniach, np. blatach, czy łóżeczkach, mogą przetrwać około 2 miesięcy. Właściwości zakaźne rotawirusów redukują m.in. preparaty zawierające związki chloru. Skuteczna jest  dezynfekcja z użyciem alkoholu.

Często do zarażenia dzieci rotawirusami dochodzi podczas pobytu w szpitalu, np. dziecko trafia do szpitala z powodu zapalenia płuc i dochodzi u niego do szpitalnego zakażenia rotawirusami. Niekiedy jest konieczność zamknięcia oddziału.

Objawy:

  • Wodniste biegunki z obecnością śluzu wskazujące na ostre zapalenie żołądka i jelita cienkiego
  • Wymioty
  • Gorączka do 38,5°C
  • Objawy wskazujące na infekcję górnych dróg oddechowych (w 20-40% przypadków zachorowań)

Choroba trwa zwykle od 4 do 10 dni, sporadycznie może przedłużać się do kilku tygodni. Wydalanie wirusów utrzymuje się od 8 do 30 dni, czasem dłużej, co powoduje dalsze zakażanie osób z bliskiego środowiska. Osoba zakażona, już dwa dni przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, zaczyna wydzielać ze stolcem duże ilości  wirusa, w trakcie trwania ostrej biegunki i do 2 tygodni w okresie rekonwalescencji, czyli przez długi czas jest zakaźna.

Zakażenia rotawirusowe mają często  przebieg  ostry i u małych dzieci bardzo szybko, w wyniku wielokrotnych wymiotów i bardzo burzliwej wodnistej biegunki, prowadzą do odwodnienia, jest to stan  zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Jak najszybsza hospitalizacja i nawodnienie dożylne, ratuje dziecko. Nie ma leków hamujących namnażanie tych wirusów w organizmie dziecka. 

Przed zakażeniem rotawirusami chronią szczepionki zabezpieczające dzieci przed najczęściej występującymi szczepami tego wirusa. W Polsce dostępne są dwa preparaty podawane w dwóch lub trzech dawkach. Pierwsza dawka może być zastosowana już po ukończeniu 6 tygodnia życia. Drugą należy podać najpóźniej przed upływem 24 tygodnia życia. Trzecia dawka (w przypadku szczepionek trzydawkowych) powinna być użyta przed 26 tygodniem życia dziecka.
Kraje, które wprowadziły szczepienia przeciw rotawirusom do kalendarza szczepień, obserwują istotne zmniejszenie liczby hospitalizacji i wizyt ambulatoryjnych z powodu  biegunki rotawirusowej oraz ograniczenie szerzenia się rotawirusowych zakażeń szpitalnych.

Szczepienie przeciw rotawirusom niemowląt chroni też starsze dzieci i dorosłych, jest to efekt odporności populacyjnej.

    |    

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące szczepień, skontaktuj się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej
lub Ministerstwem Zdrowia, Głównym Ispektoratem SanitarnymNarodowym Instytutem Zdrowia - Państwowym Zakładem Higieny.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI