PRZECIWKO CZEMU WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Grypa

to ostra, wysoce zakaźna choroba układu oddechowego. Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorego. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada w okresie od października do kwietnia. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia z powodu grypy co roku umiera od 0,5 do 1 miliona osób.

Grypa często błędnie mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, jednak jej konsekwencje dla zdrowia są dużo bardziej niebezpieczne. Grypa może być przyczyną wielu groźnych powikłań,  m.in. zapalenia: oskrzeli, płuc, ucha środkowego, a nawet opon mózgowo – rdzeniowych. Bagatelizowanie grypy i jej bardzo niebezpiecznych powikłań, skłoniły grupę niezależnych ekspertów do powołania: Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko grypie i zagrożeniom wynikającym z powikłań pogrypowych jest szczepionka. Szczepienia przeciwko grypie zalecane są przez Ministerstwo Zdrowia zarówno dzieciom od 6 miesiąca życia, dorosłym, jak i osobom starszym. WHO szczególnie rekomenduje je osobom narażonym na wysokie ryzyko powikłań m.in.:

  • Dzieciom
  • Osobom o obniżonej odporności
  • Osobom starszym
  • Diabetykom
  • Osobom z przewlekłymi chorobami układu oddechowego
  • Osobom z chorobami kardiologicznymi
  • Kobietom w ciąży

Ryzyko powikłań można sprawdzić za pomocą prostego testu.

Szczepienia osób dorosłych przeciw grypie mogą zapobiegać nawet 90% zachorowań! Dla pracodawców jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż dzięki szczepieniom mogą zmniejszyć absencję swoich pracowników w pracy. Zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem Pracodawcy w grupie ryzyka, czyli jak skutecznie ograniczać ekonomiczne konsekwencje grypy.

W grupie osób starszych są w stanie obniżyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań o 60%, a ryzyko zgonów nawet o 80%.

Ważne jest, by szczepienia przeciw grypie powtarzać co roku.

    |    

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące szczepień, skontaktuj się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej
lub Ministerstwem Zdrowia, Głównym Ispektoratem SanitarnymNarodowym Instytutem Zdrowia - Państwowym Zakładem Higieny.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI