PRZECIWKO CZEMU WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa)

WZW typu A to bardzo groźna choroba o bardzo ciężkim przebiegu. Rocznie na świecie odnotowuje się 1 400 000 nowych przypadków zachorowań. Aż u 20% chorych leczenie wymaga hospitalizacji, a choroba może wykluczyć z życia zawodowego nawet na kilka miesięcy.

Najczęstszą przyczyną zakażenia WZW typu A jest skażona woda lub żywność. Do zakażenia może dojść także poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. Wirusem możemy zarazić się, np. w czasie podróży, ale także w restauracji.

Zarażenie WZW typu A powoduje silne stany zapalne i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby. Ryzyko powikłań jest znacznie wyższe u osób starszych. W wyniku WZW typu A może dojść do nadostrego zapalenia wątroby, którego śmiertelność wynosi ok. 50%.

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki WZW typu A są szczepienia ochronne.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (tzw. żółtaczka wszczepienna)

WZW typu B to wirus, na który każdego roku na świecie umiera nawet milion osób . W Polsce na WZW typu B zapada ok. 1500 osób rocznie. Wirus może powodować marskość i niewydolność wątroby, a także raka. Szacuje się, że przyczyną 80% przypadków raka wątrobowokomórkowego jest właśnie zakażenie WZW typu B.

Obecnie stosowane leki nie eliminują wirusa z organizmu zarażonej osoby.

Zarażenie wirusem następuje poprzez kontakt z krwią lub wydzieliną osoby zakażonej. Przyczyną zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B mogą być zabiegi stomatologiczne, kontakty seksualne, pobyt w szpitalu, a nawet wizyta w salonie kosmetycznym. Do 60% zakażeń dochodzi w placówkach służby zdrowia.

Szacuje się, że ok. 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa WZW typu B. Z uwagi na wysoką zakaźność, ryzyko zarażenia wirusem jest bardzo duże. Za jedyną skuteczną metodę zapobiegania zarażeniom WZW typu B uznaje się szczepionki.

    |    

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące szczepień, skontaktuj się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej
lub Ministerstwem Zdrowia, Głównym Ispektoratem SanitarnymNarodowym Instytutem Zdrowia - Państwowym Zakładem Higieny.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI