CHOROBY TROPIKALNE 

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU A

Czym jest WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) tzw. żółtaczka pokarmowa to poważna choroba zakaźna wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest to bardzo groźna choroba o możliwym dramatycznym przebiegu. Rocznie na świecie odnotowuje się 1 400 000 nowych przypadków zachorowań.

Jakie są objawy?

  • Objawy grypopodobne: osłabienie, bóle brzucha, stawów i mięśni, gorączka, nudności, biegunki
  • Żółtaczka
  • Powiększona wątroba

Jakie skutki pozostawia WZW typu A?

  • Nadostre zapalenie wątroby, niekiedy prowadzące do śmierci
  • Choroba potrafi wyłączyć z normalnego funkcjonowania na okres nawet do pół roku (20% chorych wymaga hospitalizacji)

Skąd wiadomo, że to właśnie WZW typu A?

  • Z badania krwi – wzrost miana enzymów wątrobowych: aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej, wzrost stężenia bilirubiny
  • Wykrycie przeciwciał anty – HAV w klasie IgM, w badaniu serologicznym krwi

Jak można się zarazić?

Przyczyną zakażania w 95% przypadków jest droga pokarmowa, czyli picie nieprzegotowanej wody oraz jedzenie skażonych wirusem produktów, a także niemycie rąk. W pozostałych 5% przyczyną jest bliski kontakt z nosicielem wirusa. Rzadko odnotowuje się przypadki zakażenia poprzez skaleczenia, czy kontakty seksualne. Wirusem możemy się zarazić w czasie podróży, ale także w restauracji.

Gdzie występuje ryzyko zakażenia?

Wirus zapalenia wątroby typu A występuje na całym świecie, jednak na zakażenie szczególnie narażeni są turyści podróżujący do krajów Europy Wschodniej, Rosji, a także w obszar basenu Morza Śródziemnego. Szczególnie niebezpieczne są kraje rozwijające się o złym stanie sanitarnym w Azji i Afryce.

Jak zapobiegać?

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wirusem WZW typu A są szczepienia ochronne oraz rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej. Dodatkowo należy unikać spożywania żywności i wody niewiadomego pochodzenia.
Dysponujemy szczepionką dla dzieci od 1 roku życia do 18 roku życia oraz szczepionką dla dorosłych. Pełny schemat szczepienia składa się dwóch dawek podanych w odstępie 6/9 miesięcy.

Źródło: www.pis.lodz.pl

    |    

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące szczepień, skontaktuj się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej
lub Ministerstwem Zdrowia, Głównym Ispektoratem SanitarnymNarodowym Instytutem Zdrowia - Państwowym Zakładem Higieny.

PARTNERZY

Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają:

PATRONI MEDIALNI