Jakie choroby zakaźne dla kobiet w ciąży są szczególnie groźne? Czy egzotyczny wyjazd z małym dzieckiem może być bezpieczny? Kiedy warto powstrzymać się od zagranicznej podróży? Dalekie destynacje w przypadku dzieci i kobiet ciężarnych mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem. Dlatego planując wyjazd warto zasięgnąć porady lekarzy medycyny podróży oraz przyjąć zalecane szczepienia ochronne albo… zadecydować o odłożeniu podróży na później.
- Choroba może wywołać tzw. małogłowie, czyli wadę prowadzącą do zmniejszenia rozmiaru głowy i mózgu. Obecnie nie istnieje szczepionka zabezpieczająca przed zakażeniem wirusem Zika, nie ma też dostępnej profilaktyki lekowej. Dlatego kobiety w ciąży i planujące ciążę powinny powstrzymać się od wyjazdu do miejsc, gdzie występuje choroba. Co więcej, w przypadku par spodziewających się dziecka, jeśli miejsce zagrożone zakażeniem Zika odwiedza mężczyzna, konieczne jest stosowanie abstynencji seksualnej lub barierowych metod antykoncepcji przez cały okres ciąży. Okres potencjalnej zakaźności mężczyzny wynosi 6 miesięcy. Jeśli do ekspozycji doszło u kobiety planującej ciążę, należy powstrzymać się od planów prokreacyjnych przez co najmniej 8 tygodni – mówi prof. Bożena Walewska-Zielecka, lekarz medycyny podróży, dyrektor ds. medycznych Medicover Polska.

- Ryzyko wywołania choroby po podaniu szczepionki jest marginalne, ale mimo to nie można tej szczepionki podać każdemu pacjentowi. Dotyczy to m.in. osób powyżej 60. roku życia, u których ryzyko ciężkich powikłań wzrasta czterokrotnie, ale również kobiet w ciąży. Musimy mieć świadomość, że zachorowanie na żółtą gorączkę jest w tej sytuacji szczególnie niebezpieczne, dlatego jeśli to możliwe – należy powstrzymać się od wyjazdu – radzi ekspertka Medicover Polska.
- Obecnie na rynku nie jest dostępna szczepionka przeciw malarii. Dlatego profilaktyka polega na prewencyjnym przyjęciu leków zapobiegających rozwinięciu się zakażenia oraz na zapobieganiu ukąszeniom komarów poprzez stosowanie repelentów. Na rynku dostępne są różne preparaty antymalaryczne, z pośród których jeden może być podawany kobietom w ciąży – mówi ekspertka.
- Dzieci, które chodzą już same należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie. To bardzo istotne z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że wścieklizna jest w 100 proc. chorobą śmiertelną – nie ma żadnych leków dających szansę przeżycia. Po drugie – zwierzę zakażone wirusem wścieklizny atakuje samo i pogryzienie nie jest nigdy winą dziecka. Jednak, obawiając się konsekwencji ze strony rodziców, dziecko może nie przyznać się, że takie zdarzenie miało miejsce. Choć szczepienie przed wyjazdem nie zwalnia z obowiązku podania kilku dawek szczepionki poekspozycyjnie, to w tej sytuacji pozwoli zyskać trochę czasu i zmniejszyć liczbę potrzebnych dawek, a także może dać szansę na przeżycie choroby, choć nie ma na to potwierdzających danych – podkreśla ekspertka Medicover Polska.
Tekst pochodzi ze strony : https://medicover.prowly.com/51789-przyszla-mama-w-egzotycznej-podrozy
Więcej informacji o szczepieniach dla przyszłych mam:
http://zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/szczepienia-w-ciazy/
http://zaszczepsiewiedza.pl/pytania-i-odpowiedzi/ciazainoworodki/